Burhan ÇAKIR

1969 Yılında Erzincan ili Tercan ilçesi Kargın beldesinde doğdu.

 

İlk öğrenimini Kargın Beldesinde, Lise öğrenimini Erzincan İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Bölümü Muhasebe ve İşletme Fakültesinden mezun oldu.

 

Mali Müşavir olarak çalışma hayatına atıldı. Türk Ticaret Kanunu, Denetim Standartları ve Uygulamaları KOBİ İşletmeleri için Türkiye Finansal Raporlama Standartları Eğitimlerine katıldı. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimlerm Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Anabilim Dalında bir yıl süreyle Yüksek Lisansa devam etti. Erzincan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim Dalında Yüksek Lisansını Tamamladı.İmam Hatip Lisesi Futbol Takımında ve Erzincan Sümerspor genç ve A takımda bölgesel Ligde, PTT Spor ve Erzincanspor alt yapısında futbol oynadı. Üç yıl süreyle Amatör Spor kulüp başkanlığı ve Erzincanspor'un 2. Ligde oynadığı yıllarda Erzincanspor Başkan Yardımcılığı, Futbol Şube Sorumlusu (Genel Kaptan), Denetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

 

 

2007 yılında Türkiye Futbol Federasyonu Erzincan İl temsilciliğine tüm spor kulüplerinin oybirliği ile seçildi. Aynı zamanda Erzincan Futbol İl Tertip Kurulu Başkanı olarak da bu görevlerine 2012 yılına kadar devam etti.2013 yılında kurulan Erzincan İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği (ERİHMED) Kurucusu ve halen Yönetim Kurulu Başkanıdır, 2013 yılından beri dokuzlu Koordinasyon (TÜRGEV, TÜGVA, KADEM, İnsan ve Medeniyet Hareketi, İYC,İYV) kurulunda görev yapmaktadır Aynı zamanda Erzincan İmam Hatipliler çatı kuruluşu olan ÖNDER Erzincan İl Başkanı olarak da devam etmektedir.

 

 

Siyasi hayatı AK Partinin 14 Ağustos 2001 yılında Erzincan da ilk oluşumun içinde yer alarak İl Başkan yardımcılığı görevinde bulundu. Mali ve İdari İşler Başkanlığı, Sosyal İşler Başkanlığı, Halkla İlişkiler Başkanlığı, Teşkilat Başkanlığı görevlerinde bulundu. İl, İlçe ve Beldelerde Sandık Müşahitleri eğitmeni olarak eğitimler düzenledi, İl Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanlığı ve Erzincan'ın sekiz İlçesinin altısında İlçe Koordinatörlüğü yaptı. 12 Haziran 2011 seçimlerinde Ak Parti Erzincan 2. sıra Milletvekili adayı oldu. Ocak 2014 tarihinde Ak Parti Genel Merkezi kararı doğrultusunda Erzincan İl Başkanı olarak görevlendirildi. Ak Parti Genel Merkez delegesidir. Sarı basın kartına sahip olup çeşitli yerel gazetelerde yazılar yazmıştır.

 

24 Haziran 2018 seçimleri neticesinde Erzincan Milletvekili seçilmiş olan Burhan ÇAKIR evli ve iki çocuk babasıdır.